Niedziela, 14 Kwiecień 2024 r. ,   Justyny, Waleriana

Medica 2000 S.C.

   3

Pewnie każdy zgodzi się z tym, że chodzenie do lekarza nie jest przyjemnością. Jednak w naszym życiu na pewno pojawią się takie sytuacje, w których nie będzie innego wyjścia i trzeba będzie wybrać się do lekarza. Dla kobiet pewnie najtrudniejsze będą te wizyty jakie będą związane z konsultacjami ginekologicznymi. Na pewno nie należą one do przyjemnych, jednak z drugiej strony mogą mieć bardzo duży wpływ na życie i zdrowie kobiety. Dlatego regularne wizyty są bardzo ważne, badania kontrole pozwalają wykluczyć niebezpieczne choroby, nie powinno się o nich zapominać. 

Jeśli w związku z układem intymnym będzie pojawiać się złe samopoczucie to warto udać się do lekarza i czym prędzej przeprowadzić badanie wykluczając również zdrowotne problemy. Jednak poza wizytą u ginekologa może być taka sytuacja, w której będzie trzeba udać się do ginekologa – endokrynologa, a więc lekarza o jeszcze szerszej specjalizacji. Wiele kobiet jednak nie zdaje sobie sprawy z tego kiedy na taką wizytę należy się wybrać i czym taki lekarz będzie się zajmował. 

Zadania jakie realizują ginekolodzy – endokrynolodzy

Endokrynologia ginekologiczna – to oczywiście odrębna specjalność medyczna, która zajmować się będzie nie tylko diagnozowaniem i leczeniem problemów z miesiączkowaniem, ale również będzie odnosić się do tych objawów jakie związane  są z menopauzą. Jest to specjalizacja medyczna, która będzie zajmować się również zmianami i zaburzeniami hormonalnymi na każdym etapie życia kobiety. Szczególnie istotne takie leczenie będzie w momencie, gdy okazywać się będzie, że zwykła ginekologia jest bezradna i potrzebna jest nieco szersza konsultacja. 

Z jakich powodów kobieta powinna wybierać się do ginekologa – endokrynologa 

Jeśli chodzi o tą specjalizację medyczną są pewne objawy, które mogą się pojawić i powinny skłonić do wizyty w takiej właśnie poradni. Wymienić można następujące przyczyny, które skłaniać mogą do takich wizyt:
- nieregularne cykle, które są krótsze niż 26 dni albo dłuższe niż 34 dni
- skąpe albo krwotoczne miesiączki 
- pojawienie się krwawienia miedzy miesiączkami a także po stosunku 
- bole w podbrzuszu w trakcie trwania miesiączki a także po niej 
- brak miesiączki u dziewczyny powyżej 17 roku życia 
- pojawiające się problemy z bolącymi, obrzmiałymi piersiami 
- pojawiające się wycieki z piersi 
- owłosienie nadmierne albo w miejscach nietypowych: na piersiach, brodzie czy nad ustami 
- krwawienie albo plamienie po sześciu miesiącach od ostatniej miesiączki 
- terapia hormonalna u kobiety 
- trądzik, który utrzymuje się mimo leczenia 
- sytuacja szczególnie znaczącego napięcia przed miesiączką 

Jeśli pojawiają się takie objawy u kobiety to powinna ona rozważyć wizytę u ginekologa – endokrynologa, by takie objawy skonsultować z tym specjalistą. 

Jak wygląda wizyta w takiej poradni?

Jeśli kobieta udaje się do poradni endokrynologiczno – ginekologicznej może się spodziewać, że wizyta będzie wyglądać podobnie do wizyty u ginekologa. Na początek lekarz będzie przeprowadzał bardzo dokładny wywiad. Dlatego jeśli kobieta wydaje się na taką wizytę powinna się do niej przygotować i zwrócić uwagę np. na to kiedy miała pierwszą i ostatnią miesiączkę, jaką ma długość cykli. Po tym jak przeprowadzony zostanie wywiad lekarz będzie przeprowadzał badanie ginekologiczne w standardowej formie. W związku z tym kobieta musi przed taką wizytę zadbać również o higienę intymną. W trakcie wizyty może być wykonane również badanie USG, dzięki temu lekarz będzie oceniał jak wygląda budowa jajników. Jeśli chodzi o przygotowania do wizyty nie można do mycia używać płynów do higieny intymnej. 

Badania jakie zlecić może endokrynolog – ginekolog? 

Zanim kobieta wybierze się na takie badanie może wykonać morfologię krwi a także badanie pod kątem hormonów tarczycy, aby z takimi wynikami już wybrać się na wizytę. Skierowanie na te badania będzie można uzyskać u rodzinnego lekarza. Po wywiadzie i badaniu lekarz będzie mógł również ocenić jakie dodatkowe badania kobieta powinna wykonywać. W poradni otrzymać można między innymi skierowanie na badanie poziomu hormonów jak prolaktyna, androgeny czy estrogeny. 

Oczywiście to lekarz będzie decydował o tym jakie badania zostaną zlecone. Wszystko będzie uzależnione od tego jaki problem się pojawi ze zdrowiem. Jeśli chodzi o specjalistyczne badania, na jakie ten lekarz może skierować to można mówić między innymi o takich badaniach jak: laparoskopia, histeroskopia diagnostyczna, biopsja endometrialna, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa.

Można więc powiedzieć, że ginekolog – endokrynolog zajmuje się bardzo szerokim zakresem pomocy medycznej i tak naprawdę na każdym etapie swojego życia kobieta może się znaleźć w takiej sytuacji, w której pomoc u takiego specjalisty będzie jej potrzebna. Dlatego właśnie jeśli kobieta po swoim organizmie zauważa jakieś niepokojące objawy to nie powinna zwlekać, tylko powinna wybrać się do lekarza ginekologa na wizytę. Tam zostaną wykonane kompleksowe badania, dzięki którym na problemy ze zdrowiem będzie można szybko reagować i będzie można je skutecznie leczyć pod okiem specjalisty o odpowiednim przygotowaniu.

Medica 2000
ul. Smolna 34/14
00-375 Warszawa
tel. 228285903
kontakt@medica2000.pl


Układ odpornościowy wymaga odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Należy zadbać o składniki odżywcze, zwane przeciwutleniaczami. Trzema głównymi witaminami antyoksydacyjnymi są beta-karoten, witamina C i E. Źródła antyoksydantów: Znajdziemy je w kolorowych warzywach i owocach,...
Jeden z najlepszych pomysłów na romantyczną kolację, to jedna z tradycyjnych potraw kuchni amerykańskiej, mianowicie chili con carne. Wyjątkowo prosta w przygotowaniu, dodatkowo smaczna i efektowna! Aby ją przygotować potrzebujesz następujących produktów: - 500 g mielonego...
Gluten jest białkiem powszechnie występującym w pszenicy, jęczmieniu i żywcu. Dla niektórych osób gluten może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka czy uczucie zmęczenia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie glutenu z diety....Imprezy to doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi i rodziną, a jednym z najważniejszych elementów takiego wydarzenia jest jedzenie....
Kukurydza to jedno z najbardziej wszechstronnych warzyw, które można wykorzystać w różnorodnych daniach. Jednym z najpopularniejszych wariantów...
Kukurydza, znana również jako kukurydza, to warzywo o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Nie tylko jest smaczna i sycąca, ale również bardzo...